۳ از ۱۰
سختی تور
بیشتر از ۱۲ سال
سن
روستای نمونه‌گردشگری قلعه‌بالا و روستای رضاآباد
محل تور

قلعه‌بالا روستایی پلکانی در ۲۳ کیلومتری شهر بیارجمند است. ارتفاع این روستا نسبت به روستاهای مجاورش کمی بیشتر است به همین دلیل از بلندترین نقطه این روستا می‌توان دید مناسبی به روستاهای مجاور مانند خانخودی و گیور و غیره داشت. این روستا در حالی که بافت روستایی خود را حفظ کرده و خانه‌های آن کاهگلی‌اند بعنوان یکی از آبادترین روستاها شناخته می‌شود. در گذشته‌های دور مردم این روستا به کار شکار و دامداری مشغول بودند اما از حدود ۱۳ سال پیش شیوه معیشت روستاییان تغییر کرده است به این ترتیب که این روستا در منطقه حفاظت شده توران و در سرزمین و زادگاه یوزپلنگ قرار دارد و روستاییان توانستند با آموزش توسط افراد حرفه‌ای کم‌کم شکار در این منطقه باارزش محیط‌زیستی بالا را کنار بگذارند و به حفظ گونه‌های جانوری و گیاهی خود ارزش بیشتری بدهند و کم کم به جذب گردشگر روی آوردند. روستای قلعه‌بالا هم اکنون به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته می‌شود.

روستای رضاآباد حدود ۱۰۰ کیلومتری روستای قلعه‌بالا قرار دارد. این روستا نمونه یک روستای کاملاً کویری ست که بیشتر خانه‌های آن از خشت و گل است. رمل‌ها و تپه‌های شنی به فاصله بسیار کمی از روستا وجود دارد. آسمان صاف و پرستاره کویری این روستا هم می‌توان به جاذبه‌های دیگر رضاآباد اضافه کرد.

محل برگزاری رصد استان سمنان، شهرستان شاهرود، روستای نمونه‌گردشگری قلعه‌بالا و رضاآباد
محل رفت و برگشت مؤسسه طبیعت آسمان شب: سیدخندان، پایین‌تر از میدان کتابی، خیابان جلفا، پایین‌تر از تقاطع مجتبایی، پلاک ۴۹
زمان حرکت ساعت ۵ صبح روز جمعه ۲۶ آبان ۹۶
زمان بازگشت شامگاه روز یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶
مهلت ثبت‌نام و انصراف یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶
مدرسان محمد نیلفروشان و سجاد انصاری
تجهیزات 🔷🔶 موارد ضروری:

🔸 کارت شناسایی
🔹 داروهای شخصی ضروری و دفترچه بیمه
🔸 لوازم شخصی: لیوان، قاشق، چنگال و ظرف غذا
🔸 کفش مناسب و جوراب گرم
🔹 لباس مناسب (گرم، بادگیر و بارانی)
🔸 چراغ‌قوه یا چراغ پیشانی با نور قرمز

🔷🔶 موارد پیشنهادی:

🔸 زیرانداز انفرادی کم‌حجم
🔹 کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی
🔸 نقشه‌ی راهنمای آسمان شب

مواردی که ارائه می‌شود
▪️توضیحات کارشناسی نجوم ▪️صبحانه (سه‌وعده)
▪️ابزار رصدی ▪️شام (دو وعده) ▪️اقامت در خانه محلی
▪️نهار (سه وعده) ▪️میان‌وعده (حداقل سه وعده)

📆 روز اول جمعه ۲۶ آبان

ساعت ۵ صبح از مقابل مؤسسه به سمت قلعه‌بالا حرکت میکنیم. بعد از دو ساعت رانندگی به محل صبحانه در مسیر جاده تهران ـ مشهد  در نزدیکی گرمسار میرسیم. پس از صرف صبحانه ادامه مسیر میدیم تا قلعه‌بالا. نهار را در روستای در خانه محلی امید میل میکنیم. بعد از استراحت و گشت اختیاری در روستا، رصد بارش شهابی اسدی را خواهیم داشت.

📆 روز دوم شنبه ۲۷ آبان

ساعت ۸ صبح صبحانه را میل کرده و  ساعت ۹ تا ۱۱ گشتی داخل روستای خواهیم داشت. ساعت ۱۱ به سمت روستای رضاآباد حرکت کرده و نهار را حدود ساعت ۲ ظهر در رضاآباد میل کرده و پس از نهار گشتی در کویر و تپه رمل‌های اطراف میزنیم و در نهایت پس از استراحت برای آموزش و تمرین رصد اجرام اعماق آسمان آماده میشیم.

📆 روز سوم یکشنبه ۲۸ آبان

ساعت ۷ صبح پس از صرف صبحانه رضاآباد را ترک کرده و جایی در مسیر برای نهار توقف میکنیم و پس از صرف نهار مستقیم به سمت تهران حرکت خواهیم کرد و حدود ساعت ۱۰ شب به تهران میرسیم.

📌 روستای قلعه‌بالا:

.
.
📌 روستای رضاآباد:

نظرات تور

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

تنها در مشتریانی که این محصول را خریداری کرده ممکن است یک بررسی را ترک وارد سایت شوید.