۱ از ۱۰
سختی تور
بیشتر از ۵ سال
سن
روستای ده‌نمک
محل تور

کاروانسرای ده‌نمک:

این کاروانسرا سال‌هاست که میزبان نسل‌های مختلفی از منجمان آماتور است و بسیاری از ساکنان تهران و شهرهای اطراف اولین رصد خارج از شهر خود را از این دریچه تجربه کرده‌اند. از این رو شاید بتوان این بنا را مهد رصد آماتوری تهران نامید. این بنای خاطره‌انگیز در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شرق تهران (جاده مشهد) واقع شده و سال‌ها قبل جاده قدیم مشهد دقیقاً از مقابل درب این کاروانسرا عبور می‌کرد. این کاروانسرا که بیشینه‌اش حداقل به سلسله‌ی صفوی برمی‌گردد، بارها توسط معماران و استادان چیره‌دست، دست نوازش را بر چهره خود احساس کرده است. چند ماهی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهره‌برداری از این کاروانسرا را به بخش خصوصی سپرده که در نتیجه این امر شرایط رفاهی خوبی برای مسافران این بنای تاریخی فراهم شده است. مدیر بهره‌برداری کاروانسرای ده‌نمک با توجه به پیشینه کاربری معاصر این بنا، اقدام به خرید یک تلسکوپ غولپیکر ۱۶ اینچ کرده که شرایط رصدی بسیار مطلوبی را برای رصدگران آماتور فراهم می‌کند.

محل برگزاری برنامه  استان سمنان، شهرستان گرمسار، بخش آرادان، دهستان کهن‌‌آباد، روستای ده‌نمک، کاروانسرای ده‌نمک
محل رفت و برگشت مؤسسه طبیعت آسمان شب: سیدخندان، پایین‌تر از میدان کتابی، خیابان جلفا، پایین‌تر از تقاطع مجتبایی، پلاک ۴۹
زمان حرکت ساعت ۱۶:۰۰ عصر روز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷
زمان بازگشت ظهر روز جمعه ۳۱ فروردین ۹۷
مهلت ثبت‌نام و انصراف دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷
مدرسان و راهنما سجاد انصاری
تجهیزات 🔷🔶 موارد ضروری:

🔸 کارت شناسایی
🔹 داروهای شخصی ضروری و دفترچه بیمه
🔸 لوازم شخصی: لیوان، قاشق، چنگال و ظرف غذا
🔸 کفش مناسب و جوراب گرم
🔹 لباس مناسب (گرم، بادگیر و بارانی)
🔸 چراغ‌قوه یا چراغ پیشانی با نور قرمز

🔷🔶 موارد پیشنهادی:

🔸 زیرانداز انفرادی کم‌حجم
🔹 کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی
🔸 نقشه‌ی راهنمای آسمان شب

مواردی که ارائه می‌شود
▪️توضیحات کارشناسی رصدی
 * نصب ابزار، شکار اجرام و آموزش صورت فلکی
▪️ایاب و ذهاب از مبدأ با میدل‌باس
▪️رصد با تلسکوپ ۱۶ اینچ ▪️ صبحانه (یک‌وعده)
▪️ابزار رصدی  ▪️گشت در روستا و حاشیه کویر
▪️توضیحات بومگردی و بنای تاریخی ▪️اقامت در شاه‌نشین کاروانسرا

📆 روز اول پنجشنبه ۳۰ فروردین

ساعت ۱۵:۳۰ در مؤسسه منتظر دوستان هستیم. قاعدتاً میدل‌باس ساعت ۱۶ حرکت می‌کنه و منتظر متأخیرن نخواهد شد. در فضای وسیله‌ی نقلیه سعی می‌کنیم دورهم باشیم که آشنایی و معارفه داشته باشیم و باهم مقدمات یه سفر خوب رو فراهم کنیم. حدود سه ساعت در میدل‌باس هستیم تا به کاروانسرا ده‌نمک برسیم… احتمالاً شما هم مثل خیلی از مسافرای این کاروانسرا بعد از ورود به کاروانسرا خستگی رو فراموش کنید!

بعد از کمی استراحت و جاگیری در محل اسکان تا جا داره از روشنی هوا استفاده می‌کنیم… و بعد با تاریکی هوا رصدگاه رو آماده می‌کنیم. علم کردن تلسکوپ‌ها و قاعدتاً توضیحات اولیه من (سجاد)… قبل از شام تا میشه رصد می‌کنیم و تو اولویت اول زهره و ماه (و عکاس ازش) رو شکار می‌کنیم… البته زمان پیشنهادی برای شام ساعت ۱۰ شبه. ولی یکم مقاومت می‌کنیم تا حدود ۱۲ نیمه شب که یک میان‌وعده مختصر در خدمت‌تون هستیم.

📆 روز دوم جمعه ۳۱ فروردین

بعد میان‌وعده و یک استراحت مختصر بر می‌گردیم سراغ تلسکوپ ۱۶ اینچ رصد اجرام اعماق آسمون… تلاش می‌کنیم که همه رصد کردن رو یاد بگیرن و تا ساعت ۴ صبح رصد رو ادامه بدیم… شایدم تا صبح و طلوع خورشید. خورشید و لکه‌هاش رو (اگر باشن) می‌بینیم.

و اما بعد… فاز تاریخگردان و طبیعتگردان و اونایی که خواب ندارن شروع میشه… یه گشتی تو کاروانسرا می‌زنیم با توضیحات اضافه… از کاروانسرا بیرون می‌زنیم و میریم روستا… دژ قدیمی روستا و کاروانسرای همسایه رو می‌بینیم… یه سری هم به کویر می‌زنیم و ایستگاه متروک!

ای کاش همه از اول تا آخر برنامه پایه باشید…

📌 روستا و کاروانسرای ده‌نمک:

.

نقشه آسمان تاریک (35.2552,52.7311)

اطلاعات رصدی:
http://www.heavens-above.com

پیش‌بینی آب و هوا در نزدیک‌ترین موقعیت نسبت به رصدگاه و محل برگزاری برنامه:

نظرات تور

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

تنها در مشتریانی که این محصول را خریداری کرده ممکن است یک بررسی را ترک وارد سایت شوید.