۴ از ۱۰
سختی تور
بیشتر از ۱۸ سال
سن
روستای قلعه‌بالا و روستای رضاآباد
محل تور

قلعه‌بالا روستایی پلکانی در ۲۳ کیلومتری شهر بیارجمند است. ارتفاع این روستا نسبت به روستاهای مجاورش کمی بیشتر است به همین دلیل از بلندترین نقطه این روستا می‌توان دید مناسبی به روستاهای مجاور مانند خانخودی و گیور و غیره داشت. این روستا در حالی که بافت روستایی خود را حفظ کرده و خانه‌های آن کاهگلی‌اند به عنوان یکی از آبادترین روستاها شناخته می‌شود. در گذشته‌های دور مردم این روستا به کار شکار و دامداری مشغول بودند اما از حدود ۱۳ سال پیش شیوه معیشت روستاییان تغییر کرده است به این ترتیب که این روستا در منطقهٔ حفاظت شدهٔ خارتوران و در سرزمین و زادگاه یوزپلنگ قرار دارد و روستاییان توانستند با آموزش توسط افراد حرفه‌ای کم‌کم شکار در این منطقه باارزش محیط‌زیستی بالا را کنار بگذارند و به حفظ گونه‌های جانوری و گیاهی خود ارزش بیشتری بدهند و کم کم به جذب گردشگر روی آوردند. روستای قلعه‌بالا هم اکنون به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته می‌شود.

روستای رضاآباد حدود ۱۰۰ کیلومتری (دو ساعت) روستای قلعه‌بالا قرار دارد. این روستا نمونه یک روستای کاملاً کویری ست که بیشتر خانه‌های آن از خشت و گل است. رمل‌ها و تپه‌های شنی به فاصله بسیار کمی از روستا وجود دارد. آسمان صاف و پرستاره کویری این روستا هم می‌توان به جاذبه‌های دیگر رضاآباد اضافه کرد.

محل برگزاری برنامه استان سمنان، شهرستان شاهرود، روستای نمونه‌گردشگری قلعه‌بالا و رضاآباد
محل رفت و برگشت ایستگاه راه‌آهن تهران
زمان حرکت ساعت ۵ صبح پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷
زمان بازگشت شامگاه شنبه ۲۵ فروردین ۹۷
مهلت ثبت‌نام و انصراف دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷
مدرسان سجاد انصاری و شایان غیاث‌الدین
تجهیزات 🔷🔶 موارد ضروری:

🔸 کارت شناسایی
🔹 داروهای شخصی ضروری و دفترچه بیمه
🔸 لوازم شخصی: لیوان، قاشق، چنگال و ظرف غذا
🔸 کفش مناسب و جوراب گرم
🔹 لباس مناسب (گرم، بادگیر و بارانی)
🔸 چراغ‌قوه یا چراغ پیشانی با نور قرمز

🔷🔶 موارد پیشنهادی:

🔸 زیرانداز انفرادی کم‌حجم
🔹 کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی
🔸 نقشه‌ی راهنمای آسمان شب

🔷🔶 تجهیزات عکاسی:

🔸 دوربین
🔹 سه‌پایه
🔸 تایمر
🔹 باتری
🔸 حافظه اضافی

مواردی که ارائه می‌شود
▪️توضیحات کارشناسی رصدی
 * نصب ابزار، شکار اجرام و آموزش صورت فلکی
▪️توضیحات کارشناسی عکاسی
 * ایده، برنامه‌ریزی، تکنیک، ویرایش، نقد
▪️اقامت در خانهٔ محلی ▪️شام (دو وعده) 
▪️ابزار رصدی ▪️ صبحانه (سه‌وعده) 
▪️رفت و آمد با قطار درجهٔ یک ▪️نهار (دو وعده) 
▪️توضیحات بومگردی و حیات‌وحش ▪️میان‌وعده 

📆 روز اول پنجشنبه ۲۳ فروردین

ساعت ۵ صبح در ایستگاه راه‌آهن منتظر دوستان هستیم. قاعدتاً قطار ساعت ۶ صبح حرکت می‌کنه و منتظر خوابالوها نخواهد شد. در قطار صبحانه می‌خوریم. سعی می‌کنیم دورهم باشیم که آشنایی و معارفه و صبحانه یکی بشه. حدود چهار ساعت در قطار هستیم که میشه بیشترش رو خوابید. در ایستگاه شاهرود یه مینی‌بوس هیوندا منتظر ما خواهد بود. میریم که دو ساعته برسیم به قلعه بالا. ایشالا حدود یک ظهر میرسیم اقامتگاه بومگردی عموحسین… چه نهاری بخوریم!

بعد از چرت عصرگاهی روستاگردی می‌کنیم… تا جا داره از روشنی هوا استفاده می‌کنیم… و بعد با تاریکی هوا رصدگاه رو آماده می‌کنیم. علم کردن تلسکوپ‌ها و قاعدتاً توضیحات اولیه من (سجاد) و شایان عزیز… قبل از شام تا میشه رصد می‌کنیم… مطمئنن زود گرسنه میشیم… اگر کارمون با میان‌وعده راه نیفتاد شام رو زودتر می‌خوریم… البته زمان پیشنهاد ساعت ۱۰ شبه. حالا احتمالاً خواب چشم‌مون رو گرفته… ولی یکم مقاومت می‌کنیم تا حدود یک و دوی نیمه‌شب که از رصدمون راضی بشیم. خواب تا صبح!

📆 روز دوم جمعه ۲۴ فروردین

خروس‌خون کسی رو بیدار نمی‌کنیم تا خون خروسی ریخته نشه! البته احتمالاً یه عده دوست ندارن صبح روستا رو از دست بدن. ساعت ۹ صبح صبحانه را میل می‌کنیم و ساعت ۱۰ به سمت پاسگاه محیطبانی دلبر خواهیم رفت… نهار رو از عمو حسین می‌گیرم و همونجا میل می‌کنیم. بعد از اینکه کلی تلاش کردیم که نمونه‌های در حال انقراض ببینیم و حسابی خسته شدیم میریم به سمت روستای رضاآباد که به شام برسیم! احتمالاً از گرسنگی و خستگی همون دم غروب شام‌مون رو میل می‌کنیم بعد از کمی استراحت رصد و عکاس رو در آسمان خیلی تاریک رضاآباد شروع می‌کنیم… چندتا میان‌وعده بهمون توان میده که بیشتر رصد کنیم.

📆 روز سوم شنبه ۲۵ فروردین

صبح ساعت ۷ بیدار میشیم و صبحانه می‌خوریم و بعد از اون گشتی در کویر و تپه‌رمل‌های اطراف میزنیم تا وقت نهار بشه. بعد جنگی به سمت ایستگاه قطار راهی میشیم که جا نمونیم. به اعتبار سایت رجا ساعت ۱۵:۴۲ قطار میرسه… ما باید حدود سه اونجا باشیم… بازم ۴ ساعت تو راهیم. به امید خدا قبل از تاریکی می‌رسیم ایستگاه راه‌آهن تهران.

امیدواریم یکشنبه بعد از تعطیلی رو با شادی و خاطرهٔ خوب سفر شروع کنید. عید مبعث‌تون هم مبارک!

📌 روستای قلعه‌بالا:

.

نقشه آسمان تاریک (36.002,55.9965205)

اطلاعات رصدی روستای قلعه‌بالا:
http://www.heavens-above.com

📌 روستای رضاآباد:

.

نقشه آسمان تاریک (35.9398329,56.678471)

اطلاعات رصدی روستای رضاآباد:
http://www.heavens-above.com

پیش‌بینی سی روزهٔ آب و هوا در نزدیک‌ترین موقعیت نسبت به رصدگاه و محل برگزاری برنامه:

نظرات تور

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

تنها در مشتریانی که این محصول را خریداری کرده ممکن است یک بررسی را ترک وارد سایت شوید.